Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Ta wstydliwa, krępująca dolegliwość dotyczy wielu osób, a w szczególności przydarza się kobietom po 20 roku życia. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi obecnie co siódma kobieta w tym wieku. Przypadłość ta polega na mimowolnym wydostawaniu się moczu podczas wysiłku, między innymi gdy kaszlemy czy kichamy lub gdy wykonujemy jakąś czynność, która powoduje wzrost ciśnienia w brzuchu. W najgorszych przypadkach może się to zdarzać nawet podczas chodzenia. Jest to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która w znaczący sposób ogranicza nasza swobodę i komfort. Wiele osób z jej powodu unika wychodzenia z domu lub ogranicza swoją aktywność. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy więc natychmiast zacząć działać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu-przyczyny

Zazwyczaj przypadłość ta pojawia sie jako następstwo pewnych wydarzeń lub chorób. W niektórych przypadkach wysiłkowe nietrzymanie moczu może być spowodowane wrodzonymi wadami lub wiązać się z predyspozycjami genetycznymi. Do najczęstszych przyczyn jego powstawania zalicza się przede wszystkim poród, niedobory hormonalne, przebyte operacje, radioterapię, rozrost gruczołu krokowego, przebyte urazy oraz uszkodzenia wynikające z przebytych zabiegów. Występuje także szereg czynników, które przyczyniają się do powstania dolegliwości, a wśród nich znajduje się palenie tytoniu, zakażenia dróg moczowych, otyłość oraz choroby neurologiczne. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko jej wystąpienia jest także podeszły wiek.

 

Jak radzić sobie z tym problemem?

Aby podjąć odpowiednią terapię, która pomoże nam pozbyć się problemu lub ograniczyć związane z nim uciążliwości, powinniśmy przede wszystkim zasięgnąć opinii lekarza. Na podstawie przeprowadzonego badania będzie on mógł ustalić przyczyny problemu i dopasować najskuteczniejsze leczenie. W zależności od charakterystyki problemu, na wysiłkowe nietrzymanie moczu zalecane mogą być odpowiednie ćwiczenia, fizykoterapia lub terapia farmakologiczna. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja.