Jak dbać o zdrowe serce?

Troska o zdrowie nie powinna objawiać się jedynie doraźnymi ćwiczeniami fizycznymi, czy dbaniem o wygląd zewnętrzny. Nasze organa wewnętrzne potrzebują także właściwej pielęgnacji. W niniejszym artykule zastanowimy się nad tym, co należy robić aby odpowiednio troszczyć się o nasze serce, jak przez wiele lat utrzymać go w dobrej kondycji. Zachęcamy do lektury!

Po pierwsze – odpowiednia dieta

Serce jest wymagające. Nie lubi tłustych mięs, czy smażonych na głębokim oleju produktów. Jeżeli chcemy mieć zdrowe serce to powinniśmy zrezygnować z konsumpcji na przykład smażonej tłustej karkówki, jedzenia chleba ze smalcem albo popularnych u nas kiełbas i wyrobów wiejskich typu boczek.

Nie będą one miały dobrego wpływu na zdrowie. Rzecz jasna jeżeli sporadycznie będziemy jedli takie produkty to nic się nie stanie. Chodzi tutaj o reguły żywieniowe, które u Polaków są niestety na słabym poziomie. Serce nie za bardzo lubi także czerwone mięso, które zastąpić można chudszym drobiem, czy jagnięciną. Jeżeli chcemy dbać o serce warto spożywać produkty wieloziarniste, wielozbożowe, urozmaicać dietę składnikami roślinnymi, owocami i warzywami, a nade wszystko jeść regularnie i mieć zbilansowane posiłki.

 

Wysiłek fizyczne

 

Zdrowe serce wymaga od nas regularnego wysiłku fizycznego. Jeździmy na rowerze, chodźmy na siłownię, czy na bieżnię. To świetna informacja, że tak dużą popularność zdobywa w Polsce bieganie, jest wręcz na to moda. Kardiochirurdzy powiedzą jasno: sport jest najważniejszy, ale sport uprawiany regularnie. Dlatego na przykład przygotowując się do maratonów uprawiamy regularnie sport, co ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Nawet kilkanaście minut wysiłku dziennie będzie miało ogromne znaczenie dla naszego serca. Miejmy świadomość, że warto jest korzystać z siłowni, ale najlepiej jest ćwiczyć na dworze. To dotlenienie organizmu, co jest również istotne w codziennym życiu. Wykonujmy wszystkie czynności z głową, żeby nie nabawić się jakiejś poważnej kontuzji.